BORA   SENSEİ                                                  A. BORA  AÇIKALIN

      İlk ve orta öğrenimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesinden makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra, askerliğini yaptı. Daha sonra özel sektörde makine mühendisi olarak profesyonel yaşantısına başladı.Tasarım mühendisliği, Proje müdürlüğü, Gnl. Md. Yardımcılığı ve Kalite Yönetim Temsilciliği görevlerinde bulundu.

   Spor hayatına, orta okul’da basketbol ile başladı. Orta son sınıfta Taekwon- do ile tanıştı. Lise’den itibaren Uzakdoğu sporları ile ilgilenmektedir. 1977’de Taekwon-do milli takımına alınmış olup, siyah kusak sahibidir.1985’ten itibaren  Karate’ye başlayıp, bilinen en eski iki stilden biri olan “Shorin-ryu”stili karate öğrendi,1991’de siyah kusağını aldı.90’lı yıllarda bir süre Karate dersleri verdi. Bu arada Tai Chi Chuan çalışmaları yaptı. 2000'li yıllarda Aikido çalışmalarının yanısıra "Shotokan" karate ve "Kyakushin" karate çalıştı. Shotokan karate'de 1nci Dan, Kyokushin karate'de 2nci Dan sahibidir. Aynı zamanda 3.ncü derece REIKI uzmanıdır.

   1999’dan bu yana Aikido çalışmakta ve yaklaşık 19 yıldır Aikido hocalığı yapmaktadır. ”AIKIKAI” (Hombu Dojo) sertifikalıdır ve 6. Dan sahibidir. Türkiye “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü” 5nci kademe (Teknik Direktör) antrenörüdür. 

   17 yıldır Elit Karate İhtisas Spor Kulübü’nde ders vermektedir. Gazi Üniversitesinde 7 yıl Aikido dersi vermiştir. Ayrıca, 3 yıl Başkent Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak “spor bilimleri bölümü”nde 3.ncü sınıf öğrencilerine seçmeli kredili ders olarak “aikido felsefesi” vermiştir. 2003 yılında üniversite öğrencileri için hazırladığı bir kitabı ve 2007 yılında felsefeyle ilgilenen herkese hitaben hazırladığı “Aikido Felsefesi”, 2011 yılında da "YOL" adlı kitabı yayınlanmıştır.

   2002-2005 yılları arasında, “Ankara, Aikido il spor temsilciliği” yapmıştır. 2007 yılında kurulan Wushu-Aikido Federasyonun'da 2011 yılına kadar "Aikido Teknik Kurul Üyeliği"nde bulunmuş olup, 2011 sonunda oluşan yeniden yapılanma döneminden itibaren "Eğitim Kurulu Başkan Yardımcılığı"na, 2015 yılında da "Eğitim Kurulu Başkanlığı" na atanmıştır.

   Bu süre içinde, Türkiye’deki üst düzey hocaların yanı sıra çeşitli yabancı hocalarla da çalışmıştır: Doshu (İtalya), H.Tada (İtalya 9.dan), Y.Kitaura (İtalya 8.dan), K.Asai (İtalya 8.dan), N.Tamura (Fransa 8.dan) , A.Floquet (Rusya 8.dan), H. Ikeda (Amerika 7.dan) , K.Kumagai ( Japonya 8.dan), C. Tissier (Fransa 8.dan) , G.Honma (Amerika 7.dan), H.Horikoshi (Japonya 7.dan), N.Vural (Fransa 6.dan), B.Gonzales (İspanya 6.dan), J.Raji (Fransa 6.dan), P.Norbelly (6.dan) , V.Sicali (Italya 5.dan), S.Evans (Amerika 5.dan), Y.Tashiro (Japonya 5.dan), Mohab Fahmi (Malta 4.dan) bunlardan bir kısmıdır. Ayrıca 2006 yılında yaptığı Japonya ziyaretinde Hombu Dojo’da DOSHU (O’Sensei M.Ueshiba’nın torunu)Moriteru Ueshiba ile, yine Hombu Dojo’da M.Sasaki sensei (8.dan) ile, Tokyo ve Yokohama’daki farklı dojolarda Lidabashi sensei (7.dan) ile aikido ve Kuribayashi sensei (aikido / iaido 8.dan) ile hem aikido hem de iaido çalışmaları yapmıştır.

(Aikikai üyelik belgesi)